poniedziałek, 27 lutego 2017

Spotkanie w American Corner

Korzystając z uprzejmości American Corner Gdańsk mieliśmy okazję spotkać się z Wami i opowiedzieć o naszej pasji. Zaprezentowali się przedstawiciele poszczególnych grup rekonstrukcyjnych wchodzących w skład konfederacji Tomahawki i Muszkiety. Nasze koleżanki opowiedziały o życiu kobiet, zarówno Indianek jaki kolonistek w osiemnastowiecznej Ameryce. Jak zwykle opowieść i rozmowa z publicznością zeszła na aspekty historycznej kuchni. Dyskutowano o tajnikach produkcji pemikanu oraz wykorzystaniu wołowego łoju. Panowie opowiedzieli o tajnikach broni skałkowej, zaprezentowali różne jej modele od sztucerów myśliwskich po klasyczną Brown Bess.

niedziela, 5 lutego 2017

Zmiana Warty - luty 2017 r.

Rześkie, zimowe powietrze nie zniechęciło mieszkańców Gdańska i turystów do uczestnictwa w lutowej Zmianie Warty. Nie zabrakło oczywiście żołnierzy w mundurach gdańskich z XVIII w., pana burmistrza i celników gdańskich, a także licznie reprezentowaną służbę żeńską XVIII-wieczną oraz panią w stroju XIX w.

sobota, 4 lutego 2017

Uczniowie Hipokratesa nad Motławą

W ramach Święta Gdańskiej Nauki 2017 we współpracy z Muzeum Narodowym w Gdańsku zorganizowaliśmy „Dzień z gdańską medycyną”. W przestrzeni wystawy czasowej „Uczniowie Hipokratesa nad Motławą” kilkudziesięciu widzów wysłuchało prelekcji na temat prezentowanej wystawy oraz życiorysów najbardziej znanych gdańskich lekarzy. 



Jednak nie była to sucha relacja zawierająca nazwiska i daty. Opowieść dotyczyła także najciekawszych prac i przełomowych zabiegów wykonanych przez gdańskich medyków. Ilustracjami były zabytki oraz ryciny i obrazy znajdujące się na ekspozycji. 


Po części teoretycznej nadszedł czas prezentacji czysto praktycznej. Do swojego gabinetu zaprosił widzów gdański chirurg. Zaprezentował arsenał, jakim dysponowali gdańscy cyrulicy w XVIII stuleciu. Na „pacjencie” wykonano trzy zabiegi: amputację, trepanacje czaszki oraz otwarcie powłok brzusznych. Pacjent przeżył. 


Widzowie włączyli się do dyskusji i interakcji z „chirurgiem”, wiele uśmiechów wywołały zacytowane pytania na które musiał odpowiedzieć młody czeladnik egzaminowany przez mistrzów chirurgii.


Bardzo dziękujemy Muzeum Narodowemu w Gdańsku za okazane nam zaufanie i przyjęcia naszej prezentacji w swoich gościnnych progach.